I go to the grocery store about once a week. I remember a time when I'd spend $70 on groceries and think it was a lot. Now, ever since the baby started eating mashed food, I'm spending $120 per week.
Is it just me or is that a LOT of money for groceries?
That's not a lot! Depends how many meals you are eating at home though. If you're eating lunch and dinner out of the house often then I guess it might be a bit much.
ReplyDeleteI cant seem to get out of the store for less than 200 these days, family of 4.
ReplyDeleteIt's just you (family of 5 here...)
ReplyDeleteThat's what I spend on 2!! What am I doing wrong?? I need coupons.
ReplyDeleteI never bought baby food with my 3rd child.Prepare it yourself, freeze in ice cube trays, good to go !
ReplyDeleteI drop $60-70 per week (sometimes more) for one person, so no, you aren't spending a lot. Of course, Canadian grocery prices are significantly higher than American, so I have an excuse for being such a spendthrift!
ReplyDeleteThat's like, practically nothing. Do you make your own lunch? $70 is what Luca and I spend when neither of us is eating at home for lunch. Ok, *sometimes* we spend less, when we don't have to buy staples at all. But only if we go to the ghetto store and don't buy any meat or packaged food (like granola bars.... i love granola bars). You're doing AWESOME.
ReplyDelete(I can't wait until Dylan starts eating solids.)
That seems about right, we spend about that much for a family of three who don't always eat lunch or breakfast.
ReplyDeleteOh also, I think the price of groceries recently went up. I feel like this time last year we were spending about $30 less per week buying the same items. Maybe it's because of the cost of oil (for transporting the groceries to the store)?
ReplyDeleteI spend about $150 a week for a family of 6. We don't buy baby food though. I just mash real food off my plate for the baby to try. Lots of hot cereals for breakfast, and sandwiches for lunch. We also eat a lot of rice. I've thought about starting to coupon to get the price down more.
ReplyDeleteWe spend between $60-$90 per week on groceries for a family of 2. So, I think what you spend sounds about right, no? And we live in a fairly inexpensive area of the country.
ReplyDeleteI spend about $200/week - but that includes alcohol, pet food and we don't really eat out a lot, for a family of 3. Plus we entertain a lot (I love to cook). So...$120 doesn't seem like a lot, no.
ReplyDeleteWe spent about that much per week in KY as of last month (just relocated to FL). I think the FOOD prices have gone up, more than anything else.
ReplyDeleteTry going to Whole Foods, or as we like to call it: Whole Paycheck.
ReplyDeleteDepends...I spend about 100 a month for two people, but we never get any frozen foods. We get lots of cheap fruit and veggies at the hispanic market.
ReplyDeleteOmdg... Baby on solids = stinky poopy. You'll be surprised how smelly compared to breast milk.
ReplyDeleteIf you want someone to put you in your place when you're complaining about food budgets, go ask your grandparents how much they spent of food.
ReplyDeleteUrban Family, One Income Earner's Monthly Salary
Percent of family income spent on food:
1917 - 41.1%
1950 - 32.5%
1960 - 26.0%
1972 - 22.6%
1986 - 22.4%
And from another table - 1998 - 16%.
Now here is the trick to making yourself feel better. Take your annual income, multiply by 41.1% and then compare that figure to what you spend. There, do you feel better? I certainly do.
looks like you're going to have to start raising chickens and growing your own vegetables... j/k.
ReplyDeletethose grocery stats are really interesting.
There's a great store for staples called Aldi. It's not organic or anything, but they have good produce, baking supplies, frozen goods, etc. It's not bulk like Costco per se, but it's definitely no-frills. Items are placed in boxes on the shelves, you can only pay with cash or a debit card, and you have to 'rent' a cart with a quarter (you get it back when you put the cart back with the rest). They also charge you for bags, so I bring my own. But they are very inexpensive!!!
ReplyDelete